• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

lactic6b.jpg

1

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

اسید لاکتیک در عضلات چیست ؟

اسید لاکتیک یک ترکیب بی رنگ است که تقریبا توسط تمامی بافت های بدن تولید می گردد و برای فعالیت های بدنی ضروری می باشد. زمانی که اسید لاکتیک تولید شد از طریق جریان خون در تمام بدن به طور دائم گردش می نماید. اسید لاکتیک را هم می توان همانند کراتین به صورت مصنوعی برای مصرف در PLA تولید نمود. با این اوصاف ممکن کردن اسید لاکتیک مسئله ای است که برای هر کسی جای حدس و گمان دارد.


اسید لاکتیک به طور معمول از تخمیر گلوکز که یک کربوهیدرات است و از طریق پروسه گلیکولسیز حاصل می گردد که یک پروسه شیمیایی است که در آن گلوکز با شکسته شدن به اسید pyruvic مبدل شده و دی اکسید کربن، آب و انرژی ATP آزاد می گردد. اگر میزان اسید pyruvic مازاد باشد آن وقت است که اسید لاکتیک تشکیل می گردد.


1. هنگامی که اسید لاکتیک اکسیژن دریافت می کند دوباره به اسید pyruvic جهت استفاده بعدی در بدن مبدل می گردد. اسید لاکتیک توسط خون از عضله منقبض شده به کبد فرستاده می شود و در آنجا دوباره به اسید pyruvic مبدل می گردد و سپس به دی اکسید کربن، آب و اندانسیون تری فسفات.

2. اسید لاکتیک یک محصول ثانوی می باشد که توسط بافت های بدن و علی الخصوص توسط عضلات جهت دستیابی به انرژی به وسیله متابولیزه کردن گلوکز در غیاب اکسیژن تولید می گردد. گلوکز یا از طریق فرم ذخیره شده آن در عضلات تامین می گردد. از این سیستم انرژی رسانی به عنوان سیستم انرژی رسانی غیر هوازی نام می برند.

3. اسید لاکتیک معمولا در طول تمرینات سخت و نفس گیر تشکیل می گردد. مقدار زیاد اسید لاکتیک در عضلات می تواند منجر به گرفتگی عضلانی گردد.

4. اسید لاکتیک با تخمیر لاکتوز قند موجود در شیر باعث ترشی شیر می گردد. همین خاصیت اسید لاکتیک باعث شده از آن به عنوان یک ماده مفید در مقاصد تجاری از قبیل تهیه پنیر، نوشیدنی های غیر الکلی و مواد غذایی دیگر استفاده گردد.

5. اسید لاکتیک در تمرینات با وزنه.

6. هنگامی که فرد به تمرینات سخت و با شدت می پردازد در عضلات درگیر احساس سوزشی می نماید که علت این احساس سوزش بر اثر تجمع زیاد اسید لاکتیک در آن عضلات می باشد.

7. اگر شدت تمرین از حدی عبور کند که به عضله مورد تمرین اکسیژن به حد کافی نرسد میزان انباشت اسید لاکتیک در آن عضله و جریان خون افزایش خواهد یافت.

8. به خاطر داشته باشید هنگامی که قصد تمرین تا خستگی نهایی را دارید. ناتوانی عضلانی بدون احساس سوزش عضلانی امکان پذیر نمی باشد و اگر به همین منوال ادامه دهید خاطر جمع باشید که عشلاتتان را تا حد خستگی نهایی آن تمرین نداده اید و در سطحی تمرین داده اید که از آن به عنوان سطح پایین تری از اسید لاکتیک نام می برند.

9. تمرین در سطح اسید لاکتیک بدین معنی می باشد که احساس تجمع اسید لاکتیک در عضله مورد تمرین در دو سه تکرار آخر ست بسیار مشهود می باشد.

10. برای اجراء دو تکرار آخر می بایست حداکثر تقلا را به کار بست و به همین دلیل هم هست که اکثر مربیان خصوصی به شاگردانشان می گویند در دو سه تکرار آخر سوزش عضلانی را احساس کن.

11. اجراء مقطعی تمرینات تا سطح خستگی در حقیقت باعث توانایی ایروبیکی می گردد. اجراء تمرینات با شدتی که منجر به تشکیل اسید لاکتیک شود در قیاس با اجراء تمرینات در سطح متوسط خیلی سریع تر باعث افزایش استقامت عضلانی خواهد شد. دلیل آن هم این است که هر چه سطح تمرینات پیشرفت نماید عضله ورزیده تر شده و پروسه تخلیه اسید لاکتیک از بافت ها سریع تر انجام می گیرد و در نتیجه احساس سوزش عضلانی کمتری تجزیه خواهد شد.

12. بهترین راه برای رهایی از اسید لاکتیک در عضله گرفته تداوم دادن به تمرینات و اجراء آن در سطح پایین و آهسته می باشد. اسید لاکتیک با راه رفتن خیلی سریع تر از استراحت کامل از بافت ها خارج می گردد. به دلیل اینکه گردش خون در یک نرخ بالاتر و منظم تری در جریان می باشد.

13. بنابراین روند سرد کردن بدن به گردش خون اجازه می دهد که به گردش خود در عضلات ادامه بدهد و در نتیجه این فرصت به اسید لاکتیک نیز داده می شود که به داخل کبد رفته و در آنجا دوباره به اسید pyruvic تبدیل گردد.

14. در بین ست های سنگین می بایست استراحت کافی انجام داد. البته به قدری که اکسیژن به عضلات فرستاده شد و از تجمع اسید لاکتیک کاسته گردد اگر استراحت کافی در بین ست ها صورت نگیرد. افزایش اسید لاکتیک باعث خواهد شد که یک احساس خستگی و تهوع پس از تمرین به سراغ تان بیاید.

15. با این تفاسیر، برای تمام کردن تمرین دست یابی، سوزش عضلانی به صورت دوره یک خوب تلقی می شود. اما به خاطر داشته باشید که بین ست ها سنگین به اندازه کافی استراحت کنید و از نفس عمیق غافل نشوید. روند مناسب سرد کردن بدن را پس از اجراء یک جلسه تمرین سخت و نفس گیر انجام دهید.


کلمات کلیدی :

اسید لاکتیکاسید لاکتیک در عضلات اسید لاکتیک چیست اسید لاکتیک در ورزشپنیر لاکتیکیمخمرساکارزخواص قره قروتمخمر نانتخمیر چیستخستگی اسید صنعتی باکتری های اسید لاکتیکفروش اسید لاکتیکقیمت اسید لاکتیک - ویتامین ب1


محصولات مرتبط