00982136303710

کیمیا تهران اسید
FA | EN

توضیحات discription
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

بوراکس چیست ؟

مشخصات محصول بوراکس :

• نام شیمیایی : بوراکس.

• اسامی مترادف با بوراکس : بوره ، Borax، نمک اسید بوریک ، سدیم بورات ، sodium tetraborate decahydrate ، سدیم تترا بورات ، دی سدیم تترا بورات.

• گرید محصول : 1. بوراکس صنعتی 2. بوراکس آزمایشگاهی.

• فرمول شیمیایی : Na2B4O7.10H2O.

• خلوص : بوراکس 99%.

• شکل ظاهری : بوره (بوراکس) معمولا به شکل پودر سفیدی متشکل از بلورهای نرم بی رنگ است که به آسانی در آب حل می شوند.

بوراکس

تعریف بوراکس :

بوراکس پودری سفید رنگ می باشد که متشکل از کریستال های نرم بی رنگ است که به راحتی در آّب حل می شود. این ترکیب دارای کاربردهای گوناگون وسیعی بوده و ماده متشکله بسیاری شوینده ها ، مواد آرایشی و لعاب ها می باشد. بوراکس همچنین در بیوشیمی برای ساختن محلول های بافری، به عنوان ماده تاخیر انداز آتش ، ترکیب ضد قارچ برای فایبرگلاس ها ، به عنوان فلاکس در متالوژی ، حفاظت های جاذب نوترون برای منابع رادیواکتیو ، ماده شالوده در پخت و پز و به عنوان ماده اولیه برای ترکیبات بورون دیگر به کار می رود. در استخراج صنعتی معدن طلا روش استفاده از بوراکس گاهی اوقات به عنوان جایگزین به جای جیوه سمی در پروسه استخراج طلا به کار می رود.

تاریخچه بوراکس :

اصطلاح بوراکس به تعدادی مواد معدنی مربوط و وابسته یا ترکیبات شیمیایی که در محتوی آب کریستاله متفاوت اند داده می شود ولی معمولا به دکاهیدرات ها اطلاق می شود. بوراکس تجاری معمولا به صورت جزئی دهیدراته است.

واژه بوراکس از بورق عربی به معنای سفید چیزی که در اصل از واژه پهلوی گرفته شده که ممکن است پتاسیم نیترات یا فلاکس دیگری باشد که اکنون به نام بوره شناخته می شود. نام دیگر بوراکس نتکار (بوره طبیعی) که یک واژه سانسکریتیست می باشد.

بوراکس برای اولین بار در بسترهای خشک دریاچه در تبت کشف شد و از مسیر ابریشم وارد کشور عربستان شد.

کشف بوراکس : بوراکس نخستین بار در اواخر قرن 19 میلادی زمانی که کمپانی بوراکس ساحل اقیانوس آرام متعلق به فرانسیس مارون اسمیث (فرانسیس بوراکس اسمیت – سلطان بوراکس ) شروع به داد و ستد و عمومی کردن کاربردهای

وسیع و گوناگون بوراکس در زیر نام تجاری team borax mule 20 کرد، نام گذاری شده بود. این نام گذاری برای روشی بود که توسط آن بوراکس به شکل اصلی خود به خارج از کالیفرنیا و صحراهای ناوادا در مقادیر زیاد به منظور ارزان کردن و در دسترس عموم گذاشتن آن انتقال داده می شد.

بوراکس

موارد مصرف و کاربرد بوراکس :

1.بوراکس در محصولات خانگی کاربرد دارد : بوراکس اکنون در محصولات متنوع لباس شویی و تمیز کننده خانگی شامل تقویت کننده ترکیبات لباس شویی با برند mule team borax 20 و مایع دستشویی تقویت شده بوراکس به کار می رود. برخلاف نامش بوراتیم سفید کننده لباس شویی دارای بوراکس یا دیگر ترکیبات بورون نمی باشد. بوراکس همچنین در برخی فرمول های سفید کننده دندان وجود دارد. همچنین یک جز فعال در مورچه کش ها می باشد.

2.بافر : سدیم بورات در آزمایشگاه های شیمیایی و بیو شیمیایی برای ساختن بافرها به کار می روند. برای مثال : به منظور ژل الکتروفورز DNA ، مانند بافر TBE یا بافر جدیدترSB یا BBS در روش های پوششی به کار می رود.

بافرهای بورات همچنین به عنوان محلول تعادل در واکنش های پیوندی متقاطع با پایه دی متیل پیملی مدیت به کار می روند. بوراکس به عنوان یک منبع از بورات برای استفاده از خاصیت هم کمپلکس کنندگی کبالت یا دیگر عوامل در آب برای تشکیل کمپلکس های یونی با مواد گوناگون به کار می رود. بورات و یک بستر مناسب پلیمر برای رنگ سنجی متفاوت هموگلوبین غیر گلیکوسیلات از هموگلوبین گلیکوسیلاتی به کار می روند. چیزی که شاخصی از قند خون بالای طولانی مدت در انواع بیماری های دیابتی است.

3.به عنوان یک عامل نرم کننده آب : بوراکس به تنهایی قرابت نزدیکی با کاتیون های سختی آب ندارد. گرچه به منظور فوق استفاده می شده است.

4.فلاکس : مخلوطی از بوراکس و آمونیوم کلرید به عنوان فلاکس در جوشکاری آهن و فولاد به کار میرود که نقطه ذوب اکسید آهن ناخواسته را پایین می آورد و اجازه می دهد تا به صورت مذاب خارج شود. بوراکس همچنین به صورت مخلوط با آب به عنوان گداز در لحیم کاری فلزات جواهرات مانند طلا و نقره به کار می رود. به لحیم ذوب شده اجازه میدهد تا به صورت هموار و صاف در درز جریان یابد. بوراکس همچنین یک فلاکس خوب برای حلبی پوشاندن تنگستن با روی است که به جهت نرم و لحیم پذیر کردن تنگستن انجام می شود.

5.استخراج معادن در اندازه کوچک : بوراکس جایگزین جیوه به عنوان روش ترجیهی برای استخراج طلا در تسهیلات معدنی در معدن کاری اندازه های کوچک است. روش به نام روش بوراکس نامیده می شود و در فیلیپین استفاده می شود. یک پلیمر لاستیک مانند گاهی به اسم flubber ، gluep می تواند توسط پیوند متقاطع پلی وینیل استات با بوراکس ساخته شود. ساختن چسب های بر پایه پلی وینیل استات مانند چسب Elmer s glue و بوراکس یک آزمایش معمولی آموزشی است.

 بوراکس

6.افزودنی های خوراکی : بوراکس با شماره E285 به عنوان یک افزودنی غذایی در برخی کشورها استفاده می شود ولی در آمریکا قدغن شده است. در نتیجه غذاهای مشخص مانند خاویار که برای فروش در آمریکا تولید می شونددارای سطوح بالاتر نمک برای کمک به نگهداری آنها می باشند.

استفاده بوراکس در صنایع غذایی به منظور ایجاد یک بافت لاستیک مانند به غذاست یا به عنوان نگهدارنده می باشد. در پخت و پز شرقی به طور عمده برای خصوصیات قوام دادنی آن می باشد.

در آسیا بوراکس به برخی غذاهای چینی اضافه میشده است. در اندونزی یک افزودنی غیر مجاز معمول به غذاهایی مانند ماکارونی و برنج بخارپز می باشد. هیئت رئیسه حمایت از خریداران در کشورها درباره خطر ابتلا به سرطان کبد با استفاده زیاد از این ترکیب پس از یک دوره 5-10 ساله هشدار داد.

مصارف دیگر :

1.جز ترکیبی در لعاب های مینایی

2.جز ترکیبی شیشه و سفال و سرامیک

3.بوراکس می تواند به عنوان افزاینده در روکش های سرامیک و لعاب ها به کار رود برای بهبود مقاومت در برابر آب و ایجاد پوشش سازگار با محیط زیست.

4.تاخیر انداز آتش

5.ترکیب ضد قارچ برای عایق کردن فایبرگلاس و سلولز

6.محلول 10% برای پشم محافظ در برابر بید

7.ماده اصلی برای سدیم پربورات مونوهیدرات که در مواد شوینده به کار میرود و نیز برای اسید بوریک و دیگر بورات ها.

8.جز چسبناک کننده در چسب های بر پایه کازئین ، نشاسته و دکسترین

9.مسمومیت زدایی فلوراید

10. مرهمی برای برفک در سم اسب ها

11. استفاده در جوهر روان نویس ها با حل کردن لاک مخصوص در بوراکس گرم شده

12. ماده تیمار پوست مار

13. ماده تیمار برای تخم ماهی قزل آلا برای استفاده در ورزش ماهی گیری قزل آلا

14. بافر در استخرهای شنا برای کنترل ph

15. جاذب نوترون مورد استفاده در راکتورهای هسته ای و حوضچه های سوخت کم زور و برای کنترل فعالیت و خاموش کردن یک واکنش زنجیره ای هسته ای.

16. به عنوان کود میکرونوترینت برای بهبود حاصلخیزی خاک های بدون بورون

17. برای رنگ دادن به آتش با یک ته رنگ سبز

18. به طور سنتی برای پوشاندن گوشت های خشک شده مانند گوشت ران برای محافظت از آنها از باد کردن در طول ذخیره سازی بیشتر استفاده می شود.

19. در برخی مکمل های ویتامین تجاری وجود دارد.

20. سد کردن سوراخ های مانع رادیاتور ماشین و موتور

21. ترکیبی مهم در لعاب

22. استفاده شده توسط آهنگران مدرن در روش آهنگری کوره و چکش.

بوراکس

روش تولید بوراکس :

آنچه در کتاب های امروزی درباره تهیه و تخلیص بوراکس نوشته شده است، عینا همان است که 200 سال پیش در آن نامه تاریخی درج گردیده است؛ مثلا در مفصل ترین کتب شیمی معدنی جدید ، که به زبان فرانسه در 12 جلد زیر نظر پائول پاکسال و 68 شیمی دان معروف به چاپ رسیده است، در جلد 6 ، چاپ 1934 ، می نویسند : بوراکس را از دوبار متبلور کردن محلول کرنیت در آب به دست می آورند.

این طریقه ، یعنی دو نوبت متبلور کردن را در اصطلاح شیمی ، تبلور تدریجی گویند و برای تصفیه و تخلیص اکثر املاح به کار می رود و چنان که دیدیم عینا همان طریقه است که درآن نامه تاریخی به تفصیل شرح داده شده است.

نکته دیگری که قابل توجه است ، که در همه کتاب های شیمی معدنی نوشته شده است که بوراکس از سه منبع در طبیعت استخراج می شود :

1.از آب های شور بعضی دریاچه ها و رسوب های زیادی که بر اثر تبخیر آب این دریاچه ها به وجود می آید.

2.رگه های بعضی کوه ها.

3.از برخی خاک های معدنی.

آنگاه می بینیم که ایرانیان قدیم نیز بوره را از همین منبع می گرفته اند ، چنان که در جلد اول کتاب برهان قاطع ، در صفحه 315 می نویسد : در قطر المحیط آمده البورق اصناف : مائی و جبلی و ارضی.

این می رساند که بوراکس را از سه منبع مختلف ، یعنی آب ، کوه و خاک می گرفته اند.

نکته دیگر این که امروزه با وجود ترقی و پیشرفت بسیاری که نصیب علم شیمی شده است به این موارد پی برده اند ، حال آنکه در زمان های قدیم نیز شش نوع بوراکس می شناخته اند که به اسامی زیر نامیده می شوند :

بورق الصناعه ، بوره ارمنی ، بوره رومی ، بوره زبدی ، بورق الخبازین و نطرون.

از این ها مهم تر ساختن بوراکس مصنوعی در زمان های قدیم است ؛ امروزه چنان که می دانیم ، اکثر مواد موجود در طبیعت را به صورت مصنوعی می سازند، زیرا محصولاتی که از طبیعت گرفته می شود، کفاف نیازمندی های عمومی دنیا را نمی دهد، به این جهت کم کم در دنیا ابریشم مصنوعی ، رنگ های مصنوعی ، چسب های مصنوعی ، لاستیک مصنوعی و از پندی به این طرف ، غذاها و داروهای مصنوعی و صدها ماده مصنوعی دیگر رواج پیدا کرده است. بنابراین ، دویست سال قبل و حتی قرن ها پیش از آن که کشور ایران بوراکس عمده دنیا را می داده است، شیمی دان های قدیم ایران را به کشف و تهیه بوراکس مصنوعی در آزمایشگاه ها وادار کرده است.

اکنون می خواهیم بدانیم این بوراکس را چگونه می ساخته اند :

امروزه ما می دانیم که دو عنصر بور و سیلیسیم و همچنین ترکیبات مهم آنها یعنی بورات ها و سیلیکات ها از نظر خواص شیمیایی با یکدیگر شبیه بوده و یک سلسله خواص مشترک دارند، به این جهت دو عنصر بور و سیلیسیم را امروزه در اکثر کتاب ها در یک فصل ذکر می کنند و در طبقه بندی مندلیف در یک ردیف به شمار می آورند.

این مسئله ، یعنی شبیه بودن خواص شیمیایی بورات ها و سیلیکات ها بر شیمی دان های قدیم ایران نیز به خوبی معلوم بوده است و از آن برای ساختن بوراکس مصنوعی استفاده می کرده اند. برای انجام این امر از شیشه و قلع ، یک نوع سیلیکات قلع می ساختند که عینا مانند بوراکس ، برای ذوب و لحیم کردن قطعات فلزی به یکدیگر به کار می رفت. و همچنین از شیشه و سرب نوع دیگری بوراکس مصنوعی می ساختند که همین خاصیت را داشته است. این بوراکس مصنوعی را تنکار می نامیدند که از کشور ایران و اروپا صادر می شده و در آنجا به نام تنکال معروف شده است و در بعضی کتاب ها تونکال نوشته اند.

بسته بندی بوراکس :

شرکت کیمیا تهران اسید بوراکس را در کیسه های 25 کیلوگرمی موجود دارد.

کلمات کلیدی

بوراکس چیست - کاربرد بوراکس - فروش بوراکس - خرید بوراکس - بوره چیست

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

بوراکس چیست

بوراکس چیست

پودری سفید رنگ که از ریز دانه های بسیار نرمی که قابلیت انحلال بالایی در آب دارند تشکیل شده است. نام محصول از کلمه بورق در زبان عربی به معنای سفید برگرفته شده است. اصطلاح بوراکس به برخی مواد معدنی یا ترکیبات شیمیایی که در محتوی آب کریستاله متفاوت هستند اطلاق می شود. بوراکس در قرن 19 میلادی زمانی که کمپانی بوراکس در سواحل اقیانوس آرام شروع به خرید و فروش و همچنین وسعت بخشیدن و عمومی کردن کاربردهای بوراکس نمود کشف شد. کاربرد این محصول بسیار وسیع بوده و در صنایع مختلف به عنوان ماده اولیه مورد استفاده قرار می گیرد.

کلمات کلیدی

بوراکس چیست - کاربرد بوراکس - فروش بوراکس - خرید بوراکس - بوره چیست

کاربرد بوراکس

کاربرد بوراکس

به عنوان ماده افزودنی تاخیر انداز آتش خاصیت ضد قارچی در عایق کاری فایبر گلاس و سلولز تیمار کننده پوست مار و تخم ماهی قزل آلا مرهم بیماری برفک از بوراکس در روش سنتی خشک کردن گوشت برای جلوگیری از فساد و افزایش طول عمر استفاده می شود. کنترل کننده میزان ph در استخرها ماده ای مهم در لعاب در تولید بسیاری از شوینده ها از جمله صابون به عنوان بافر ph جهت کمک به امولیون سازی روغن ها بهره گرفته می شود. بوراکس ماده ای ملایم برای پوست دست می باشد اما در از بین بردن آلودگی ها بسیار موثر عمل می کند. از همین رو بوراکس در فرمولاسیون پاک کننده ها ی سطوح مثل فلزات، سرامیک، شیشه و همینطور شوینده های دست و واکس ها استفاده می شود. صنایع آرایشی و بهداشتی مهار خوردگی صنایع تولید چسب تولید الیاف سلولزی کشاورزی تصفیه آب بوراکس در ذوب فلزات، لحیم کاری، به عنوان کند کننده خورندگی در مایعات ضد یخ استفاده می شود. بوراکس در ساخت کرم ها و داروهای ساختگی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. در استخراج طلا، صنعتگران به جای جیوه سمی از بوراکس در فرآیند استخراج استفاده می کنند.

کلمات کلیدی

بوراکس چیست - کاربرد بوراکس - فروش بوراکس - خرید بوراکس - بوره چیست

فروش بوراکس

فروش بوراکس

بوراکس پودری سفید رنگ که از ریز دانه های بسیار نرمی که قابلیت انحلال بالایی در آب دارند تشکیل شده است. بازرگانی کیمیا تهران اسید محصول بوراکس را با کیفیت عالی در بسته بندی های 25 کیلوگرمی و پک های 1 کیلوگرمی آزمایشگاهی عرضه می کند.

کلمات کلیدی

بوراکس چیست - کاربرد بوراکس - فروش بوراکس - خرید بوراکس - بوره چیست

خرید بوراکس

خرید بوراکس

بوراکس پودری بسیار نرم که در صنایع مختلف کاربرد دارد از جمله : بوراکس در ذوب فلزات، لحیم کاری، به عنوان کند کننده خورندگی در مایعات ضد یخ استفاده می شود. بوراکس در ساخت کرم ها و داروهای ساختگی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص محصول و خرید می توانید با واحد فروش شرکت تماس حاصل فرمایید.

کلمات کلیدی

بوراکس چیست - کاربرد بوراکس - فروش بوراکس - خرید بوراکس - بوره چیست

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی