00982136303710

کیمیا تهران اسید

کاتالوگی برای دانلود وجود ندارد

بتن ضد اسید Articles

هیچ سیمان پرتلندی در مقابل حمله اسیدها مقاوم نمی باشد. در محیط های مرطوب، دی اکسید گوگرد و دی اکسید کربن و همچنین بعضی بخارهای دیگر موجود در هوا، تشکیل اسید دهند که به بتن حمله کرده و ضمن حل کردن و بیرون آوردن بخشی از خمیر هیدراته شده، توده ای نرم و خیلی ضعیف را بجای می گذارند. در محیط های صنعتی مخصوصا دودکش ها و در محیط های کشاورزی، بطور مثال کف محل های تولید و عرضه فرآورده های لبنیاتی نیز با این مدل حمله مواجه هستیم. در عمل شدت حمله با افزایش خاصیت اسیدی، افزایش می یابد. اگرچه فاضلاب خانگی دارای طبیعتی قلیائی می باشد، اما باعث فرسایش مجاری فاضلاب می شود. به ویژه در دماهای نسبتا بالا، که ترکیبات گوگرد موجود در فاضلاب توسط باکتری ها به گاز H2S تعدیل می شوند. این ترکیب به تنهایی عامل مخرب نمی باشد، اما در مجاورت رطوبت، سطح خارج ار فاضلاب بتن حل شده و توسط باکتری ها تحت اکسیداسیون قرار گرفته و نهایت اسید سولفوریک تولید می کند. بنابراین حمله در بالای سطح جریان فاضلاب رخ می دهد.

حفاظت از سازه های بتنی و فلزی که در مجاورت و تحت تاثیر بارهای شیمیایی قرار گرفته اند، امری حائز اهمیت، جهت حفظ و دوام سازه ها و نگهداری آنها در برابر عوامل مهاجم در دراز مدت می باشد. در این بین خوردگی بتن و فولاد تقویت کننده بتن، هم از نظر رفتار عملکرد سازه و نیز از نقطه نظر اقتصادی یک مسئله مهم و جدی می باشد. بدلیل استفاده وسیع از سازه های بتنی در شرایط متفاوت اقلیمی و انواع کاربری ها، در نتیجه بروز انواع آسیب دیدگی ها در بتن، توجه به پایانی بتن از اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا در غیر این صورت سازه بتنی در طول عمر مفید خود توانایی سرویس دهی مطلوب را نخواهد داشت. سازه های موجود در صنایع که در معرض خوردگی شدید قرار دارند نیازمند پوشش های مقاوم در برابر آسیب ها و خسارات می باشند تا از حوادث غیر قابل پیش بینی جلوگیری نماید. سیستم های متداول ضد خوردگی در زمینه های مختلف و به روش های گوناگون قابل اجرا بوده و مانع بروز مشکلات در صنایع گوناگون خواهند شد.

پوشش های محافظتی در برابر اسید را می توان به چند بخش تقسیم می شود:

• پوشش های بر پایه رزین های سینتیتک و قیرها

• پوشش های بصورت شیت یا ورق که یا به وسیله انواع چسب ها و یا به روش های مکانیکی به سطوح کار متصل می شوند.

• پوشش های مرکب

انتخاب هر یک از موارد مذکور در بالا به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که از مهم ترین آنها نوع مواد خورنده و غلظت آنها می باشد.

حمله سولفات ها بتن

بتنی که توسط سولفاتها مورد حمله قرار گرفته، دارای ظاهری سفید رنگ می باشد. بطور معمول خرابی از گوشه ها شروع می شود و با ترک خوردن و تجزیه بتن ادامه پیدا می کند. دلیل بروز این علائم این است که حمله سولفاتها باعث تشکیل سولفات کلسیم(گچ) و سولفور آلومینات کلسیم می گردد. هر دوی این محصولات نسبت به ترکیباتی که جایگزین آنها شده اند، دارای حجم بیشتری بوده و باعث انبساط و ریختن بتن سخت شده میگردند. لازم به ذکر است که دلیل این واکنش ها وجود عنصر C3A در ترکیب اصلی سیمان مصرفی در بتن می باشد. در روند تولید سیمان مقداری گچ به کلینکر سیمان اضافه می شود تا از گیرش آنی که ایجاد میشود جلوگیری گردد. گچ به سرعت با C3A واکنش انجام داده و اترینگایت بی ضرری را ایجاد می کند. زیرا در این مرحله بتن تولیدی هنوز در حالت نیمه خمیری می باشد و می تواند افزایش حجم را در خود جای دهد. هنگامی که بتن سخت شده از طریق منابع خارجی در معرض حمله سولفات ها قرار می گیرد، واکنش های مشابهی انجام می شود. نوعی از محلول های سولفاتی، آب های زیر زمینی داخل بعضی رس ها هستند که حاوی سولفات های سدیم، کلسیم و منیزیم می باشند.

محصولات مرتبط Related products