00982136303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

کلریدریک, HCL, اسید کلریدریک

معرفی اولیه اسید کلریدریک

• گرید :

1. اسید کلریدریک صنعتی

2. اسید کلریدریک آزمایشگاهی.

• فرمول مولکولی : HCL .

• خلوص : اسید کلریدریک 37%، اسید کلریدریک 30 تا 33%.

اسید کلریدریک

اسید کلریدریک چیست ؟

هیدروکلریک اسید ( جوهر نمک ) یک محلول شفاف، بی رنگ و بسیار تند بو از هیدروژن کلراید در آب است. یک اسید معدنی بسیار خورنده و اسیدی با استفاده های صنعتی فراوان می باشد. این اسید به دلیل اینکه جز مواد شیمیایی اولیه (پایه ) می باشد کاربرد بسیار گسترده ای دارد. گاز اسید کلریدریک بی رنگ ، تند و با طعم اسیدی و از هوا سنگین تر می باشد.این ماده به آسانی تبدیل به مایع می شودو در حالت مرطوب یا محلول، ماده آبی رنگ را به قرمز تبدیل می کند.

اسید کلریدریک

نحوه کشف اسید کلریدریک

اسید کلریدریک به صورت خالص در قرن 16 توسط لیباویوس از طریق حرارت دادن نمک در ظروف گلی خاک رس که مخصوص ذوب فلزات می باشد تولید شده است.گروهی معتقدند جوهر نمک خالص ابتدا توسط دو آلمانی با نام های Valentin و monk در قرن 15 کشف شده است. هرچند این نظریه را برخی از مدعیان با استناد بر اینکه تا پایان قرن 16 هیچ hsl خالصی در آن منطقه مشاهده نشده است رد کرده اند. در قرن هفدهم یک شیمیدان آلمانی با نام گلاوبر به منظور تولید سولفات سدیم از طریق فرآیند مانهایم اسید سولفوریک و نمک کلرید سدیم را با یکدیگر ترکیب کرد. پس از آن در سال 1772 میلادی پرستیلی از شیمیدانان انگلیسی موفق به تولید هیدروژن کلراید خالص شد و در سال 1818 داوی شیمیدان انگلیسی ثابت کرد که ترکیب شیمیایی شامل هیدروژن و کلراید می باشد.در دوره انقلاب صنعتی اروپا تقاضای مواد قلیایی افزایش پیدا کرد. یک پروسه صنعتی جدید بوسیله نیکولاس لبلانک توانست کربنات سدیم را در مقیاس بزرگ و با هزینه پایین تولید کند.

کاربردهای متنوع اسید کلریدریک

اسید کلریدریک در بسیاری از صنایع کاربرد فراوان دارد.

1. احیا اوره

2. پرداخت چرم

3. نظافت و خانه داری

4. تهیه اتیلن دی کلراید.

5. تولید انواع مواد شیمیایی

6. صنعت ساختمان سازی

7. برداشتن رسوب بویلرها

8. خالص سازی نمک طعام.

9. اسیدیته کردن چاه های نفتی

10. شستشو و اسید شویی فلزات

11. در بسیاری از پروسه های غذایی

12. پاک کننده ها و جرمگیری کاشی و سرامیک

13. خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات

14. تمیز کننده ها و پاک کننده های خانگی و صنعتی

15. کنترل ph و خنثی سازی : اسید کلریدریک برای تنظیم اسیدی بودن در خلوص مورد نیاز صنایع غذایی ، دارویی ، آشامیدنی به کار می رود.

16. تولید انواع ترکیبات غیر آلی : محصولات زیادی طی یک واکنش اسید و باز توسط اسید کلریدریک تولید می شوند و مواد شیمیایی در گیر با آب.

17. تولید ترکیبات آلی : از دیگر کاربردهای اسید کلریدریک تولید ترکیبات آلی، مثل وینیل کلراید است. معمولا این کار استفاده ای غیر آزاد است.

18. قطعه شویی (اسید شویی) فولاد : یکی از مهم ترین کاربردهای اسید کلریدریک در اسید شویی فولاد است تا زنگ یا اکسید آهن را از روی سطح آهن یا فولاد قبل از ورود آنها به واکنش های بعدی مثل اکستروژن ، گالوانی کردن و دیگر تکنیک ها، بزداید. هیدروکلریک اسید در کیفیت فنی با غلظت 18% رایج ترین عامل اسید شویی فولاد های کربنی است.

اسید کلریدریک

چگونگی تولید اسید کلریدریک

هیدروکلریک اسید با حل شدن هیدروژن کلرید در آب تهیه می‌شود. هیدروژن کلرید را می‌توان با روش‌های گوناگونی تولید کرد و این یعنی راه‌های زیادی برای ساخت هیدروکلریک اسید موجود است. تولید مقیاس بزرگ اسید کلریدریک تقریبا همیشه با تولید در مقیاس صنعتی دیگر مواد شیمیایی انجام می‌پذیرد.

هیدروکلریک اسید در محلول‌های تا 37 درصد تهیه می‌شود. غلظت‌های بیشتر فقط تا 40 درصد از نظر شیمیایی قابل تولید هستند، اما نرخ تبخیر از آن به بعد به قدری بالا است که نگهداری و استفاده از آن نیازمند ملاحظات بسیاری است مثل دما و فشار پایین. پس میزان عمدهٔ صنعتی آن 40 درصد تا 34 درصد است که با توجه به حمل و نقل مناسب و اتلاف مادهٔ محدود به علت بخارهای HCl بهینه شده است. غلظت‌های بیشتر را به جهت کنترل اتلاف از طریق تبخیر باید فشرده و سرد نمود. در ایالات متحده، محلول‌های بین 20 درصد تا 32 درصد با نام اسید موریاتیک فروخته می‌شوند. محلولهای مورد استفاده اغلب برای نظافت خانه‌ها در ایالات متحده، معمولا 10 درصد تا 12 درصد هستند که هشدارهای جدی برای رقیق‌تر کردن شان قبل از استفاده دارند. در بریتانیا، که با نام «ارواح نمک» برای نظافت خانگی فروخته می‌شود، قدرت اسید برابر همان مقدار در ایالات متحده است.

تنوع بسته بندی کلریدریک

کلریدریک در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی تولید می شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بطور معمول خلوص اسید کلریدریک صنعتی 30 تا 33 درصد محاسبه می شود. کلریدریک آزمایشگاهی با خلوص 37 درصد مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید کلریدریک صنعتی :

گالن 20 لیتری

بشکه 220 لیتری

تانکر 1000 لیتری

اسید کلریدریک آزمایشگاهی :

گالن 20 لیتری

گالن 2.5 لیتری

اسید کلریدریک

اطلاع از قیمت فروش اسید کلریدریک

جوهرنمک ( اسید کلریدریک ) یکی از محصولات اصلی شرکت کیمیا تهران اسید می باشد که با بهترین کیفیت و به شما مشتریان عزیز عرضه می گردد. جهت دریافت قیمت محصول به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

ایمنی اسید کلریدریک

اسید کلریدریک

1.حفاظت چشم : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک (ماسک ضد اسید) مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه استفاده شود.

در صورت آسیب با اسید کلریدریک

تماس با چشم : سریعا چشم های آلوده را به مدت 20 تا 30 دقیقه با آب ولرم شستشو داده، پلک ها باز نگه داشته شوندو به پزشک مراجعه شود.

تماس با پوست : سریعا موضع آلوده را با آب ولرم به مدت 20 تا 30 دققه شستشو داده و به پزشک مراجعه شود.

بلعیدن و خوردن : هرگز به فردى كه بيهوش است چيزى نخورانيد. درصورت هوشيارى فرد دهان وى را با آب تميز شستشو داده و فرد را وادار به استفراغ نكنيد . به فرد هوشيار 240 تا 300 ميلى ليتر آب بخورانيد . درصورت امكان، پس ازخوردن آب به فرد شير دهيد. اگر استفراغ به صورت طبيعى اتفاق افتاد دوباره به فرد آب داده به پزشك مراجعه شود.

تنفس : منبع مولد آلودگى يا فرد را به هواى آزاد برده . علائم مسموميت با اين ماده 48 ساعت پس از مواجهه نمايان مى شود . به پزشك مراجعه شود.

اطلاعات پزشکی : علائم حياتى فرد (دما، فشارخون و …) را مرتب چك كرده و به پزشك يا نزديكترين مركز كنترل سموم مراجعه شود.

آتش سوزی با اسید کلریدریک

خطر آتش گیری : اسید کلریدریک نمی سوزد، در صورت تماس با فلزات تولید گاز هیدروژن کرده که مخلوط این گاز با خطر آتش گیری هوا می تواند سبب انفجار شود.

ایمنی اسید کلریدریک

حفاظت پوست : دستکش، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی.

حفاظت چشم : محافظ صورت ضروری است.

حفاظت بدن : دستکش، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی، دوش و چشم شور ایمنی در محیط های کار با این ماده الزامی است.

حفاظت تنفسی : از ماسک مناسب استفاده شود.

 اسید کلریدریک

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

hcl

درصد خلوص (%)

30-33

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

۷۶۴۷–۰۱-۰

شماره استاندارد بین المللی

HHL000

جرم حجمی

ppm

وابستگی غلظت

Y

p to m

1.49017

HR

3

فشار بخار

17.840

حالت در دمای 25 °C

G

جرم مولی (گرم در مول)

36.46

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب)

1.18

دمای ذوب (°C)

27.32

دمای جوش (°C)

‎110

اسیدیته (pka)

8.0

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

اسید کلریدریک چیست؟

اسید کلریدریک چیست؟

اسید کلریدریک محلولی شفاف ، بی رنگ ، به شدت تند بو و خورنده است که در گروه مواد شیمیایی پایه قرار گرفته و کاربردهای بسیار گسترده ای در حوزه صنعت دارد. استشمام بخاری که از آن متصاعد می شود بسیار خطرناک بوده و چکیدن قطره ای از اسید کلریدریک بر روی قسمتی از بدن باعث ایجاد تاول و جراحات شدید می شود. جالب است که بدانید بطور طبیعی این اسید در بدن تولید می شود و نقش بسیار مهمی در سلامت دستگاه گوارش دارد. قطعا واژه هایی همچون ترش کردن ، اسید معده ، شیره معده ، سوزش سر دل را شنیده اید همگی آنها مربوط به کلریدریک اسید موجود در بدن می باشد. معده انسان بالغ روزانه بطور طبیعی 2 تا 3 لیتر شیره تولید می کند که یکی از اجزای اصلی آن اسید کلریدریک می باشد که از غده های موجود در دیواره های معده ترشح می شود. وظیفه اصلی شیره معده ( اسید معده ) حضور در فرایند هضم غذاست که باعث می شود این روند هر چه بهتر انجام شود. مشکلاتی همچون سوزش و ترش کردن معده مواقعی بوجود می آید که این اسید بیش از اندازه ترشح شود. اسید کلریدریک

اسید کلریدریک 30 درصد

اسید کلریدریک 30 درصد

کیمیا تهران اسید عرضه کننده اسید کلریدریک 30 درصد با کیفیت برتر

اسید کلریدریک 33 درصد

اسید کلریدریک 33 درصد

شرکت کیمیا تهران اسید فروشنده اسید کلریدریک33 درصد با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب به صورت تانکر1000 لیتری، بشکه 220 لیتری، گالن 20 لیتری و گالن 2.5 لیتری

اسید کلریدریک 37 درصد

اسید کلریدریک 37 درصد

شرکت کیمیا تهران اسید فروشنده اسید کلریدریک37 درصد با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب به صورت تانکر1000 لیتری، بشکه 220 لیتری، گالن 20 لیتری و گالن 2.5 لیتری

نظرات کاربرانusers' comments
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

admin (1396/1/30) :
سلام قیمت 2.5 لیتری اسید کلریدریک آزمایشگاهی 45000 تومان می باشد.

رقیه (1396/1/25) :
سلام ببخشید قیمت 2ونیم لیتریش چنده؟؟

بهنام زینلی (1395/12/1) :
خیلی خوب و کارساز بود

رسول جعفری (1395/12/1) :
کلریدریک 37 درصد رو استفاده کردم عالی بود .ممنون ازتون

admin (1395/12/1) :
با سلام قیمت یک گالن 20 لیتری اسید کلریدریک 25000 تومان می باشد.

میترا زنجانی (1395/12/1) :
سلام خسته نباشید قیمت 1 گالن اسید کلریدریک را لطف می کنید ؟

احمد میرزایی (1395/11/11) :
ممنون از مطالب مفیدتون

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی