009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

فرمالین چیست

فرمالین که نام دیگر آن فرمالدهید می باشد و با نام علمی متانال شناخته می شود، چرا در دندان پزشکی کاربرد دارد؟

فرمالین چیست

مشخصات محصول فرمالین

• نام شیمیایی : فرمالین.

• اسامی مترادف با فرمالین : فرمالدهید، متانال ، متیلن اکسید ، متیل آلدهید، formaldehyde، فرمالدئید.

• گرید محصول : 1. فرمالین صنعتی.

• فرمول شیمیایی : CH2O.

• خلوص : فرمالین 37 درصد .

• شکل ظاهری : به صورت محلول آبی 37 درصد

• حلالیت در آب : در آب به خوبی حل می شود.

 فرمالین

آیا فرمالین را می شناسید؟

فرمالین در آب به خوبی حل می شود. فرمالدئید در آب پلیمریزه شده شامل مونومرهای کوچک HCHO متصل به هم است. معمولا فرمالین دارای درصد اندکی متانول برای محدود کردن پلیمریزاسیون است. فرمالدئید خواصی مانند سایر آلدهیدها دارد. به این صورت که معمولا واکنش پذیر تر از سایر آلدئیدها است.

تاریخچه فرمالین در سال 1859

 فرمالین

فرمالین اولین بار توسط دانشمند روسی به نام الکساندر باتلر در سال 1859 کشف شد. این گاز به آسانی از احتراق ناقص ترکیبات حاوی کربن ایجاد می شود. در دود حاصل از آتش سوزی جنگل ها ، حجم زیادی از فرمالدئید وارد جو می شود. به غیر از این مسئله دود حاصل از اگزوز ماشین ها و دود سیگار و دود ناشی از کارخانه ها هم دارای مقدار زیادی فرمالین هستند. فرمالین به طور طبیعی در اتمسفر از واکنش اکسیژن با متان و سایر هیدروکربن ها در اثر نور خورشید حاصل می شود. همچنین از فرآیند متابولیسم برخی از هیدروکربن ها هم مقدار اندکی فرمالین تولید می شود.

18استفاده شگفت انگیز از فرمالین

فرمالین کاربردهای فراوانی دارد :

1. به عنوان محلول ضد عفونی کننده برای از بین بردن باکتری ها.

2. برای نگهداری از نمونه های بیولوژیکی

3. صنایع تولید پلیمر

4. تولید سایر ترکیبات شیمیایی

5. از واکنش فرمالین با فنل ، اوره و ملامین رزین های فرمالین تولید می شود.

6. به عنوان رزین های چسبناک برای تولید تخته سه لایی

7. در ساخت اسفنج های قالب گیری شده

8. تولید اسفنج های عایق

9. تولید رزین های فرمالین

10. در صنایع رنگسازی

11. تولید مواد منفجره

12. به عنوان منومر در تولید پلیمرهای آمینو پلاست

13. در صنایع کلید و پریز

14. در صنایع برق

15. ساخت نئوپان روکش دار و ورق های mdf

16. به عنوان ماده ضد عفونی کننده در مرغداری ها و بیمارستان ها

17. ماده اولیه اصلی در تولید هگزامین

18. جهت ضد عفونی کردن وسایل دندانپزشکی.

 فرمالین

طرز تهیه فرمالین

ماده اولیه تولید فرمالین متانول می باشد. متانول به سرعت تبخیر شده و پس از مخلوط شدن با اکسیژن هوا یک گاز قابل انفجار تولید می کند که جهت جلوگیری از خطرات حمل و نقل و ذخیره متانول ، لوازم اطفا حریق ، مخازن مجهز به سردکن استفاده می گردد. در واحد تولید فرمالین ابتدا متانول به وسیله حرارت به بخار فوق داغ تبدیل شده سپس به نسبت معین با اکسیژن هوا مخلوط و از روی یک بستر کاتالیزور در دمای 300 درجه سانتی گراد عبور داده می شود. پس از عبور مخلوط گازها از روی کاتالیزور در واحد راکتور گاز فرمالین تولید می شود. گاز فرمالدئید به همراه گاز های نیتروژن ، دی اکسید

کربن و بخار آب از راکتور خارج شده و پس از سرد شدن به داخل برج جذب هدایت می شود. در اثر تماس جریان آب فرمالین موجود در گاز جذب شده و محلول فرمالین تشکیل می شودکه در قسمت پایین برج نگهداری شده و پس از سرد شدن به داخل مخزن ها ی ذخیره هدایت می شود. در کل می توان گفت فرمالین در صنعت از اکسیداسیون کاتالیزوری متانول تولید می شود. معمولا از نقره فلزی یا مخلوط اکسید آهن و مولیبدن به عنوان کاتالیزور استفاده می شود. در صورت استفاده از اکسید آهن و مولیبدن به عنوان کاتالیزور ، متانول با اکسیژن در دمای 400 درجه سانتی گراد واکنش داده و طبق واکنشی فرمالین تولید می شود.

آسیب های فرمالدئید

فرمالین به عنوان نگهدارنده در صنعت رنگ و رزین استفاده می شود. اما به خاطر مقاومت حرارتی پایین به مرور زمان تبخیر می شود لذا ماده رنگ یا رزین عاری از ماده نگهدارنده می باشد. فرمالین بخارات سمی دارد. فرمالین یکی از مواد شناخته شده سرطان زایی می باشد.

نوع بسته بندی فرمالین در کیمیا تهران اسید

فرمالین موجود در گالن های 20 لیتری و 2.5 لیتری عرضه می گردد.

ایمنی فرمالین

کارکنان باید در هنگام کار با فرمالین نکات زیر را رعایت کنند :

 فرمالین

1. کار با فرمالین باید در فضایی با تهویه مناسب انجام گیرد.

2. پی پت کردن فرمالین با دهان ممنوع می باشد.

3. در محلی که فرمالین نگهداری می شود سیگار کشیدن ، خوردن و آشامیدن ممنوع می باشد.

4. در هنگام کار با فرمالین باید دستکش های پلاستیکی ضخیم ، روپوش آزمایشگاه و کفش های جلوبسته پوشیده و از عینک محافظ یا محافظ صورت استفاده نمود.

5. در صورت برخورد چشمی یا پوستی با فرمالین حتما چشم یا محل مورد نظر را باید به مدت 15 دقیقه با مقادیر زیاد آب شستشو دهیم.

6. فرمالین را باید دور از اسید کلریدریک (جوهرنمک) نگه داری کرد زیرا ترکیب بخار آن با اسید کلریدریک ایجاد یک ماده کارسینوژن بسیار قوی به نام دی کلرومتیل اتر می نماید.

7. فرمالین باید دور از حرارت نگه داری شود.

8. برای دور ریختن فرمالین باید آنرا در ظروف شیشه ای نشت ناپذیر ریخته و جدا از پسماند های بیمارستانی دفع نمود.

انبارش :

1. مواد باید در فضایی با تهویه مناسب نگهداری شود.

2. فرمالین باید دور از اسید کلریدریک نگهداری شود.

3. فرمالین باید دور از حرارت نگهداری شود.

آیا می دانید چرا از فرمالین در دندان پزشکی استفاده می شود؟

فرمالین به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده و استریل کننده شناخته می شود که معمولا در دندان پزشکی برای استریل کردن وسایل دندان پزشکی از این ماده شیمیایی استفاده می کنند.

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

HCHO

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

50-00-0

شماره استاندارد بین المللی

FMV000

جرم حجمی

ppm

وابستگی غلظت

Y

p to m

1.22737

HR

3

فشار بخار

20

چگالی نسبی

1.083

حالت در دمای 25 °C

G

جرم مولی (گرم در مول)

30.03

دمای جوش (°C)

-19

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

فرمالدهید

فرمالدهید

فرمالدهید که نام علمی آن متانال است، گازی با بوی تند و زننده است و کوچکترین آلدهید به شمار می آید. فرمالدهید را فرمالین، فرم آلدهید، متیل آلدهید نیز می نامند.

فرمالین چیست ؟

فرمالین چیست ؟

در واقع فرمالین گازی با بوی تند است. فرمول شیمیایی فرمالین HCHO می باشد. فرمالین اولین بار توسط دانشمند روسی به نام الکساندر بالتر در سال 1859 کشف شد. این گاز به آسانی از احتراق ناقص ترکیبات حاوی کربن ایجاد می شود. در دود حاصل از آتش سوزی جنگل ها، حجم زیادی از فرمالین وارد جو می شود. به غیر از این، دود حاصل از اگزوز ماشین ها و دود سیگار هم دارای مقادیری فرمالین می باشد.

فرمالین دندان پزشکی

فرمالین دندان پزشکی

در دندانپزشکی جهت کنترل عفونت باید به نکاتی کاربردی توجه کنیم : در این بخش به طور خلاصه به بخشی از نکات کاربردی در دندان پزشکی اشاره شده است : • اتاق کار دندانپزشکی باید دارای نور کافی و تهویه مناسب باشد. • به منظور جلوگیری از انتقال آلودگی، یونیت را در محلی نصب کنید که حداقل به شعاع یک متر در اطراف آن فضای باز وجود داشته باشد. • اتاق دندانپزشکی را زیاد شلوغ نکنید. • محل قرارگیری خود را در ناحیه ای قرار دهید که به انگل و توربین، سرنگ آب و هوا، میز ابزار، یونیت و چراغ به راحتی دسترسی داشته باشید. همچنین دستیارتان به دستگاه های مکنده، لایت کیور، سرنگ آب و هوا و کابینت ها اشراف داشته باشد. • بهتر است اتاق دستگاه های سترون کننده از اتاق کارتان جدا باشد. • محل دفع مواد آلوده را جایی دور از چشم بیماران انتخاب کنید. • بای مطب دستگاه تهویه ای با قدرت مکندگی بالا و بدون صدا انتخاب کنید و آن را طوری نصب کنید که لوله خروج هوای آن به سمت واحدهای دیگر یا مکان های عمومی تخلیه نشود. • بهتر است دستگاه فراصوتی مخصوص شستن وسایل را بر روی کابینت، در کنار سینک قرار دهید. • در کنار هر یونیت یک دستشویی در نظر بگیرید. • در کنار یونیت یک سطل زباله پدالی پیش بینی کنید. • برای دستشویی مطب، از روش کنترل پایی چشم الکترونیکی استفاده کنید. • بهتر است کفپوش محل کار خود را از جنس لینولئوم یکپارچه انتخاب کنید، چون بدون درز است و به راحتی تمیز می شود. • سطح کابینتها باید صاف، یکپارچه، بدون درز و خلل و فرج، نفوذ ناپذیر و لبه های آن گرد باشد. • کمپرسور یونیت را خارج از اتاق کار خود نصب کنید. • اگر در مطب دستگاه پرتو نگاری دارید، اصول محافظت در برابر پرتو را رعایت کنید. • اگر در مطب قالب ریزی می کنید، بهتر است در اتاق جداگانه باشد.

مضرات فرمالین

مضرات فرمالین

1. چشم ها، بینی، تحریک و منجر به قرمزی، ریزش اشک، سوزش چشم، عطسه و سرفه و زخم در گلو می گردد. مقادیر بالاتر می تواند منجر به تحریک ریه ها و ایجاد درد در قفسه سینه و تنگی نفس شود. مواجهه با فرمالین باعث تحریک مخاط دهان، مجاری فوقانی تنفسی و ناهنجاری های تنفسی می شود. ولی مکانیسم مولکولی آن هنوز به خوبی شناخته نشده است. 2. طبق اطلاعات موجود در موسسه بین المللی سرطان، فرمالدئید جز دسته مواردی است که برای انسان سرطان زا است. در معرض قرار گرفتن با گاز فرمالدئید می تواند منجر به سرطان بینی و سینوس و ایجاد انواعی از لوکمی و لمفوما نیز گردد و ریسک سرطان حلق و بینی را بالا می برد. 3. استنشاق آن در دوران نوزادی باعث ایجاد بیماری های عصبی در بزرگسال می شود. 4. فرمالین می تواند در افرادی که به صورت طولانی مدت در مواجه با آن قرار دارند باعث آسم شود. ولی مکانیسم مولکولی آن هنوز به خوبی شناخته نشده است. 5. هایپر پلازی لنفواپی تلیوم بافت لنفاوی دستگاه تنفس تنها تاثیر قابل تشخیص بخارات فرمالدئید بر روی بافت های لنفاوی منطقه تنفسی است. 6. از آنجا که ماست سل ها به طور گسترده در سر تا سر مجاری هوایی پخش می باشند به نظر می رسد که فرمالین با تاثیر بر این سلول ها باعث ازدیاد حساسیت می شود. 7. تماس با محلول های فرمالین می تواند منجر به صدمه پوست، خشکی، پوسته پوسته شدن، ترک برداشتن و درماتیت در پوست می گردد. 8. اثرات زیان بار فرمالدئید بر روی باروری و دستگاه تولید مثل در هر دو مدل انسانی و حیوانات آزمایشگاهی به اثبات رسیده است.

نظرات کاربرانusers' comments
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

مدیر سایت (1397/9/3) :
لطفا با بخش بازرگانی شرکت تماس حاصل فرمایید . همکاران راهنماییتون می کنند.

سهیلا صفری (1397/8/30) :
قیمت یه گالن بیست لیتری فرمالین چقدره؟

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی