009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

کربنات کلسیم calcium carbonate

آشنایی با کربنات کلسیم

• نام شیمیایی :کربنات کلسیم

• اسامی مترادف با کربنات کلسیم : کلسیم کربنات ، گچ فرنگی ، کلسیت ، آراگونیت ، سنگ مرمر، calcium carbonate

• گرید محصول : 1. کربنات کلسیم صنعتی 2. کربنات کلسیم آزمایشگاهی

• برند : کربنات کلسیم ایرانی

• فرمول شیمیایی : CaCO3

• خلوص : کربنات کلسیم 99 درصد

• شکل ظاهری : جامد ، بی بو، سفید رنگ و در اشکال مختلف

• حلالیت در آب : قابل حل در آب نمی باشد.

کربنات کلسیم چیست؟

کربنات کلسیم جامد سفید رنگی است که به طور فراوان در ترکیب صخره ها در تمام نقاط جهان یافت می شود. مهمترین کانی های آن ، آراگونیت ، سنگ آهک ، ماربل و تراورتن است. به مقدار بسیار کم در آب حل می شود. اما در آبی که co2 محلول داشته باشد ، به طور کامل حل شده ، ایجاد کربنات کلسیم می کند. انحلال کربنات کلسیم در آب های جاری که مقداری Co2 محلول دارند، باعث سختی در آب می شود. صابون در آب های جاری به خوبی کف نمی کند، اما سختی حاصل از کربنات و بی کربنات کلسیم ، موقت بوده ، با جوشاندن آب رفع می شود. استالاگمیت و استالاگتیت های درون غارها از واکنش سنگ آهک با آب های حاوی co2 ایجاد شده است. کربنات کلسیم به دو شکل کریستالی یافت می شود که کلسیت به شکل هگزاگونال و آراگونیت به صورت رومبوهیدرال است.

 کربنات کلسیم

کاربردهای گسترده کربنات کلسیم در صنایع

این ماده معدنی ، به طور عمده در صنایع لاستیک و پلاستیک ، رنگ ، کاغذ ، شیمیایی ، داروسازی ، غذایی ، آرایشی و بهداشتی (خمیر دندان، لاک و عطرسازی ) ، کشاورزی ، چرم سازی ، متالوژی ، نساجی ، سرامیک ، چسب ، شیشه ، تصفیه نفت ، آهن و فولاد ، تصفیه قند ، سیم و کابل ، مرکب چاپ ، لوازم التحریر ، دینامیت و همچنین در انبارها و مخازن ، گوگردزدایی گاز دودکشها ، مرمت آثار باستانی ، پالایشگاه ها و نیروگاه ها، تهیه ضد یخ ، ساخت پلیمرها و بتن های مقاوم ، لنزهای دوربین ، کامپوزیت ها و ... کاربرد دارد.

برای آشنایی با بیش از 30 نوع کاربرد متنوع کربنات کلسیم کلیک کنید.

 تولید کربنات کلسیم

نحوه تولید کربنات کلسیم

کربنات کلسیم رسوبی در واقع کربنات کلسیمی است که به شیوه های شیمیایی و با خلوص بالا تولید می گردد.به همین دلیل به آن کربنات کلسیم سنتزی نیز می گویند. این محصول یکی از مواد پر مصرف در صنایع غذایی و دارویی می باشد. روش های زیادی برای تولید این ماده از منابع مختلف در متون شیمی و مهندس شیمی گزارش شده است اما متداول ترین روش تولید کربنات کلسیم رسوبی استفاده از دانش گاز دی اکسید کربن در شیر آهک می باشد. در تولید کربنات کلسیم به روش رسوبی ، یک فرایند شیمیایی انجام می پذیرد که میتوان ساختار کریستالی را عوض کرد. علاوه بر کاربرد گسترده pcc در صنایع غذایی و دارویی ، در تولید کاعذ ، مواد آرایشی و بهداشتی ، لاستیک و نایلون و صنایع شیمیایی نیز کاربرد دارد. لازم به ذکر است که کربنات کلسیم رسوبی گرید دارویی با دانه بندی ریزتر تولید می شوند، یعنی سایز این نوع از کربنات کلسیم ها حدود 1 و زیر 1 میکرون و با مش 8000-6000 می باشد، در حالیکه کربنات کلسیم گرید صنعتی با دانه بندی درشت تر یعنی سایز دانه ها بالای 1 میکرون و مش بندی 2500-800 مش تولید می شوند واین دلیل بالا بودن قیمت کربنات کلسیم رسوبی دارویی نسبت به کربنات کلسیم رسوبی صنعتی می باشد.

 سدیم کربنات

نقش کربنات کلسیم در تولید پی وی سی

پی وی سی ترموپلاستیکی آمورف است و معمولا به شکل پودر بیرنگ وجود دارد. ماده ای است سخت که رنگ پذیری آن محدود می باشد. هنگامی که گرم شود خاصیت چسبندگی خوبی به فلزات دارد. پی وی سی سخت در مقابل محلول اسیدها ، بازها ، الکلهای سبک و روغن ها مقاوم است. بنزین و دیگر حلال ها آن را متورم می کنند. پی وی سی نرم شده مقاومت شیمیایی کمتری نسبت به پی وی سی نرم نشده دارد. مقاومت خزشی پی وی سی بسیار خوب است. وزن مولکولی را در پی وی سی بوسیله گرانروی محلول رقیق شده آن تعریف و تعیین می کنند. این تبدیل به وسیله عدد گرانروی بیان می شود.

یکی از ویژگی های مهم پی وی سی مقاومت در برابر آتش گیری می باشد که این پلیمر را از سایر پلیمرها متمایز کرده است. پی وی سی نرم نشده ماده ای است آتش گیر ولی در صورتیکه منبع آتش را از آن دور کنند خود به خود خاموش می شود ولی پی وی سی نرم شده به سوختن ادامه می دهد. علت اصلی تولید انواع پی وی سی ، خواص مختلف این رزین در کاربردهای مختلف آن می باشد. هموپلیمرها پی وی سی که حجمی حدود 80 درصد از کل تولید انواع مختلف پی وی سی را به خود اختصاص داده اند حاوی حدود 56/8 درصد کلر در زنجیره کربنی می باشند. سه مشخصه مهم که فرآیند و استفاده از رزین مورد نظر اثر می گذارند عبارتند از وزن مولکولی ، اندازه ذرات و پیکربندی ذرات . پی وی سی کلرینه شده که در آن میزان کلر از 56/8 درصد به حدود 67درصد افزایش می یابد و در نتیجه باعث افزایش درجه حرارت خمیدگی گرمایی می شود در مقابل حرارت مقاوم بوده و از آن در لوله کشی آب گرم استفاده می کنند. گذشته از هموپلیمرها پی وی سی تعداد زیادی از کوپلیمرهای آن نیز وجود دارند. مینیل کلراید با مواد گوناگونی مانند مینیل استات ،استرهای اکریلیک و وینیلیدین کلراید کو پلیمریزه می شود که مهم ترین آنها به دلیل سهولت سیلان در خلال فرآیند کوپلیمر وینیل استات می باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده فوق کوپلیمر های دیگری نیز وجود دارند که در موارد زیر مورد استفاده قرار میگیرند :

1. وینیل کلراید و 30 درصد استایرن برای تولید کف پوش

2. وینیل کلراید و 2 تا 15 درصدوینیل استات برای فیلم و ورق.

3. وینیل کلراید و 45-30 درصد اکریلونیتریل برای تولید فیبرها.

4. وینیل کلراید و 14 درصد وینیل استات به علاوه 1 درصد اسید مالتیک برای ساخت روغن جلا.

تنوع بسته بندی کربنات کلسیم

کربنات کلسیم در کیسه های 25 کیلوگرمی و پک های یک کیلوگرمی موجود می باشد.

ایمنی کربنات کلسیم

خطرات :

1. حریق : غیر قابل حریق.

2. استنشاق : سرفه.

3. پوست : خشکی پوست.

4. چشم ها : قرمزی.

کربنات کلسیم

1.حفاظت چشم : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک ضد اسید مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس کار ،لباس ضد اسید مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه ضد اسید استفاده شود.

کمک های اولیه :

1. حریق : به هنگام بروز حریق در محیط اطراف استفاده از تمامی وسایل خاموش کننده مجاز می باشد.

2. پوست : پوست را با مقدار فراوان آب بشویید یا زیر دوش آب بگیرید.

3. چشم ها : ابتدا چشم ها را با مقدار زیادی آب بریا چند دقیقه بشویید. لنزهای تماسی را اگر به ستدگی امکان پذیر است بیرون بیاورید. فرد را برای مراقبتهای پزشکی ارجاع دهید.

4. گوارشی : دهان را با آب بشویید.

انبارش : از اسیدها دور نگه داشته شود.

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

CaCO3

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

1317-65-3

شماره استاندارد بین المللی

CAO000

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

p to m

4.09082

HR

1

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

100.09

دمای ذوب (°C)

825

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

آشنایی اولیه با کربنات کلسیم

آشنایی اولیه با کربنات کلسیم

کربنات کلسیم بیش از 4 درصد از پوسته زمین را تشکیل می دهد و در سرتاسر جهان یافت می شود. کربنات کلسیم یکی از پرکاربردترین مواد شناخته شده می باشد که بصورت مصنوعی تولید می شود، البته بصورت طبیعی در پوسته تخم مرغ دیده می شود. کربنات کلسیم خالص از سنگ مرمر تولید می شود. همچنین با عبور دادن دادن دی اکسید کربن از درون محلول کلسیم هیدروکسید بوجود می آید. کربنات کلسیم در اثر حرارت با از دست دادن co2 به آهک تبدیل می شود که از آن در کارهای ساختمانی، استخراج آهن و همچنین تولید فولاد و .... استفاده می شود که به تفصیل توضیح داده می شود.

نظرات کاربرانusers' comments
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

مدیر سایت (1396/9/12) :
مش های موجود 600 800 1000

محرابی (1396/9/12) :
انواع مش های موجود کربنات کلسیم میشه لطف کنید بگید؟

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی