009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

کلر، کلر استخر، کلر چیست

مشخصات فنی محصول کلر

نام شیمیایی : کلر

اسامی مترادف با کلر : پرکلرین ، هیپوکلریت کلسیم، کلسیم هیپوکلریت ، پودر کلر ، کلر پودری ، calcium hypochlorite ، Chlorine

شکل ظاهری : این ترکیب پودر سفید رنگ می باشد.

حلالیت در آب : به خوبی در آب حل می شود.

گرید محصول : 1. کلر صنعتی

فرمول شیمیایی : Ca(OCl)2

خلوص : کلر 70 درصد

نماد شیمیایی : Cl

کلر استخر

کلر از چند اتم ساخته شده

کلر عنصر شیمیایی با عدد اتمی 17 است که به صورت Cl نوشته می شود این عنصر در گروه 17 (هالوژن ها) جدول تناوبی قرار دارد. چون یون کلر قسمتی از نمک و ترکیبات دیگر است به وفور در طبیعت یافت می شود و کاربرد فراوانی در زندگی بشر دارد. کلر در فرم عنصری خود ( Cl2) تحت شرایط استاندارد ، کلرید ( oxidant) قوی است که برای سفیدسازی پارچه ها و به عنوان ضدعفونی کننده به عنوان یک عامل مهم در صنعت کاربرد دارد. گاز کلر زرد مایل به سبز است، دو و نیم مرتبه از هوا سنگین تر ، دارای بوی بد و خفه کننده و بسیار سمی است. این عنصر عاملی اکسید کننده ، سفید کننده و گندزدا می باشد. کلر به عنوان بخشی از نمک های طعام و ترکیبات دیگر به مقدار زیادی در طبیعت و لزومادر بیشتر جانداران وجود دارد. کلر به عنوان ماده ضدعفونی کننده رایج در استخرهای شنا برای تمیزی و بهداشت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد ، گاهی در اتمسفر فوقانی ترکیبات کلرداری مانند فلوئور کربن موجود دارند که در تخریب لایه اوزون مؤثرند.

کلر

تاریخچه پیدایش کلر

کلر از واژه یونانی χλωρος به معنی زرد مایل به سبز را Carl Wilhelm Scheele در سال 1774 کشف نمود و اشتباها تصور کرد حاوی اکسیژن است. Humphry Davy در سال 1810 نام کلر را برای این ماده انتخاب کرد و اصرار داشت که این ماده در واقع یک عنصر است. به وسیله الکترولیز محلول آبداری از کلرید سدیم، کلر تولید می شود. این عنصر در طبیعت فقط به صورت ترکیب با عناصر و عمدتا سدیم به شکل نمک طعام و همچنین در کارنالیت و سیلویت یافت می شود.

کلر

آشنایی با کاربردهای شگفت انگیز کلر

کلر عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب ، مواد گند زدا ، سفیدکننده و همچنین در تهیه گاز خردل به شمار می رود.

حذف باکتری و سایر میکروب های موجود در ذخایر آب آشامیدنی

به عنوان ماده اولیه در صنایع تولیدی ذیل بکار می رود :

مواد ضدعفونی کننده

فرآورده های نفتی

حشره کش ها

منسوجات

مواد غذایی

تولید کاغذ

رنگدانه ها

پلاستیک

رنگ ها

حلال ها

دارو

کلر

تولید کلر به 3 روش متفاوت

کلر به وسیله الکترولیز محلول آب نمک حاوی کلرید سدیم تولید می شود. این عنصر در طبیعت فقط به صورت ترکیب با سایر عناصر به ویژه سدیم شکل نمک طعام و همچنین در کارنالیت و سیلویت ، یافت می شود. برای تهیه کلر با توجه به روش تولید نیاز به محلول آب نمک و جریان برق مستقیم می باشد. کلر را می توان از الکترولیز محلول کلرید سدیم با یکی از روش های زیر بدست آورد :

1.الکترولیز سلول جیوه : الکترولیز سلول جیوه اولین روش تولید کلر در مقیاس صنعتی بوده است. در این روش آندهای تیتانیوم بالای یک بستر کاتدی از جنس جیوه مایع قرار می گیرد ، محلولی از کلرید سدیم بین دو الکترود قرار داده می شود. وقتی جریان الکتریکی برقرار می شود ، کلر در سمت آند های تیتانیوم آزاد شده و در همین حال سدیم با جیوه تشکیل ملغمه می هد که این ملغمه در دکمپوزر توسط آب به جیوه ، هیدروژن و هیدروکسید سدیم تبدیل می شود. در این روش علاوه بر اینکه مقادیر زیادی انرژی مصرف می شود ، نگرانی هایی نیز درباره نشت جیوه به محیط زیست و محصولات به خصوص سود کاستیک وجود دارد.

2.الکترولیز سلول دیافراگم : یک صفحه آزبست روی شبکه آهنی کاتد قرار می گیرد تا از اختلاط مجدد کلر تشکیل شده در آند و سدیم هیدروکسید تشکیل شده در کاتد جلوگیری نماید. در این روش انرژی کمتری نسبت به روش سلول جیوه مصرف می شود ، اما سدیم هیدروکسید را به سختی می توان جمع آوری و به آماده ای مفید تبدیل کرد. در این روش ، مقدار ناخالصی نمک در سدیم هیدروکسید خیلی زیاد خواهد بود.

3.الکترولیز غشایی یا ممبراینی : این روش جدیدترین روش تولید گاز کلر می باشد که در آن از غشاهایی با تراوایی انتخابی استفاده می شود جنس غشاها ، پلیمری بوده که نسبت به عبور یون +Na تراوا بوده و نسبت به –Cl ناتراوا می باشد این بدین معنی است که یون سدیم می تواند از میان غشا عبور کند در حالیکه این امکان برای –Cl وجود ندارد. در این فرایند آب نمک به قسمت آند (آنولیت) و سود به همراه آب به قسمت کاتد (کاتولیت) تزریق شده و در حین انجام فرآیند ، آب نمک به تدریج رقیق و سود غلیظ تر می شوداین عمل به خاطر عبور یون های سدیم از میان غشا به سمت کاتولیت می باشد شکل زیر به صورت شماتیک نمایی از یک دسل الکترولایزر را نشان می دهد معمولا یک الکترولایزر بسته به حجم تولید از چندین سل تشکیل شده است. همانطور که پیداست قطب منفی جریان برق مستقیم خروجی رکتیفایر به الکترود کاتد متصل بوده و قطب مثبت به الکترود آند ، که این جریان برق پتانسیل لازم جهت تجزیه آنولیت و کاتولیت را فراهم می آورد.

کلر

ایمنی کلر

خطرات :

1.حریق : در برابر آتش ایجاد گازهای خطرناک می کند.

پیشگیری :

1.استنشاق : غبارات آن را استنشاق نکنید.

3.تماس شغلی : هنگام کار با این ماده از ماسک فیلتردار و عینک و دستکش ایمنی استفاده شود.

2.جمع آوری : خشک آنرا جمع آوری و پس از انحلال در آب به فاضلاب صنعتی تخلیه و محیط را تمیز نمایید. هگز پرکلرین جمع آوری شده را در سطل آشغال نریزید چون خطر آتش سوزی وجود دارد.

کمک های اولیه :

1.تماس با چشم : با آب فراوان به مدت 10 دقیقه شسته و به پزشک مراجعه فرمایید.

2.تماس با پوست : با آب فراوان بشویید و لباس ها را تعویض کنید.

4.خوردن و بلعیدن : آب فراوان بنوشید و به پزشک مراجعه کنید.

3.استنشاق : دهان و بینی را با آب شویید و مصدوم را به هوای آزاد منتقل کرده در صورت نیاز از کپسول اکسیژن استفاده کرده و به پزشک مراجعه نمایید.

بسته بندی کلر

کلر در بشکه های 45 کیلوگرمی ساخت کشورهای چین – ایران – هند (Aquafit ) – ژاپن موجود می باشد.

انبارش : در ظروف مخصوص ماده شیمیایی که درب آن کاملا بسته شده باشد و به دور از مواد قابل اشتعال و احتراق و مایعات اسیدی حمل گردد و همچنین در محل تهویه مناسب وجود داشته باشد.

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

Cl2O2.Ca

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

7778-54-3

شماره استاندارد بین المللی

HOV500

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

p to m

5.84379

HR

3

چگالی نسبی

2.35

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

142.98

دمای ذوب (°C)

100

نظرات کاربرانusers' comments
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

مدیر سایت (1396/9/29) :
سلام 60 درصد 65 درصد 70 درصد

مشایخی (1396/9/28) :
با سلام محصول کلرتون چند درصده؟

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی