در حال انتقال به بانک ... processing...

اجباری شدن استفاده از ماسک از درب منزل

تولید محتوا و سئو : نوآوران فرایند کیمیا | 19 مهر 1399 | 11:30

اجباری شدن استفاده از ماسک 

وضعیت فوق العاده کرونایی در بیمارستان‌های کشور
شرایط یادآور زمان آغاز بیماری کرونا در کشور است و این وضعیت نگران کننده به نظر می‌رسد، هر چند که تفاوت‌هایی وجود دارد، چرا که در آغاز شیوع کرونا در کشور مدافعان سلامت تازه نفس بودند، اما اکنون ۷ ماه است که مدافعان سلامت در خط مقدم مبارزه با کرونا ایستاده اند و غبار خستگی بر چهره شان نشسته است و این وضعیت را بغرنج‌تر خواهد کرد.

به گفته سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۹۲ هزار و ۳۷۸ نفر و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۸ هزار و ۹۸ نفر رسیده است.

استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز و استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

وضعیت بیمارستان های کرونایی

وضعیت فوق قرمز کرونا در تهران و اجباری شدن ماسک
حالا در این شرایط قرار است از امروز ماسک زدن در خیابان های پایتخت اجباری شود، پیش از این فقط استفاده از ماسک در خیابان ها اجباری نبود و در اماکن عمومی و ادارات و وسایل حمل و نقل عمومی افراد باید ماسک می زدند، اما با وجود اجباری شدن ماسک در اماکن عمومی گوش خیلی ها به توصیه متخصصان بدهکار نبود و افراد بسیاری همچنان در خیابان ها بدون ماسک دیده می شدند، به دنبال افزایش شیوع کرونا در کشور و موج قدرتمند بیماری حالا ماسک زدن در درب منزل اجباری شده است، قانونی که بسیاری اعتقاد داشتند باید خیلی زودتر از اینها اجرایی می شد.

متخصصان می گویند ماسک زدن در افراد دارای علایم بیماری کرونا و بی علامت باعث کاهش بسیار چشمگیر احتمال انتقال بیماری در جامعه می شود و این موضوع نقش استفاده از ماسک را در پیشگیری از کرونا پررنگ تر می کند، هر چند اگر مصوبه اجباری شدن استفاده از ماسک اجرایی شود، بین پنج تا هفت روز طول می کشد تا اثر آن را در آمار مبتلایان کرونا ببینیم، همچنین تاثیر این رفتار اجتماعی و بهداشتی در آمار بستری یک تا دو هفته بعد و تاثیر آن بر میزان مرگ و میر یک ماه بعد مشخص می شود.

ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت, درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: متاسفانه تهران در وضعیت فوق قرمز قرار دارد. اکنون ۴ هزار ۸۶۵ بیمار مشکوک به کرونا در تهران بستری شده است و حدود ۹۰۷ نفر از بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

او گفت: متاسفانه تعداد بیماران بستری شده ۱۷۵ درصد بیشتر بیش از ترخیص روزانه است و روز به روز تجمع بیماران در بیمارستان های تهران افزایش می‌یابد. از ۱۵ مهرماه سال جاری تاکنون در سطح کشور تعداد بیماران بستری شده ۳۵ هزار و ۳۱۵ نفر برآورد شده است که ۲۷ هزار و ۴۷۵ نفر در بخش عادی، ۷۸۴۱ نفر در بخش ویژه و ۳۱۳۷ نفر با مشکلات تنفسی شدید بستری هستند.

ممنوع شدن ورود افراد بدون ماسک به ناوگان عمومی از فردا

فاجعه کرونایی در راه است؟
حریرچی همچنین از فرسودگی دستگاه های اکسیژن ساز و خرابی سی تی اسکن بیمارستانها سخن گفته است، موضوعی که بسیار نگران کننده به نظر می رسد چرا که یکی از مهمترین موضوعات در رسیدگی به بیماران کرونایی اکسیژن رسانی است همچنین تشخیص کرونا با سی تی اسکن در بیمارانی که دچار تنگی نفس شده اند با سی تی اسکن میسر است و ادامه این روند خبر از یک فاجعه کرونایی می دهد.

معاون کل وزیر بهداشت, درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به شرایط بیمارستان‌های کشور گفت: الان در بیمارستان‌ها دچار تراکم بیمار هستیم، هر روز تعدادی از بیماران کرونایی در اورژانس هستند و انتظار می‌کشند تا تخت‌ها برای بستری خالی شود، به محض آنکه بستری می‌شوند و دوباره بیمارهای جدیدی به اورژانس اضافه می‌شوند.

حریرچی افزود: در کنار چنین مساله‌ای در نظر بگیرید که تمام نیروهای ما به دلیل فعالیت بیش از ۷ ماه و دیدن مرگ و میرهای بسیار، دچار فرسودگی جسمی و روحی شدند، همچنین دستگاه‌های اکسیژن و سی تی اسکن در این مدت اخیر بیش از حدشان کار کرده که این جای نگرانی دارد.

اجباری شدن استفاده از ماسک از درب منزل و تمدید محدودیت های کرونایی در تهران
انوشیروان محسنی بندپی درباره تمدید محدودیت های کرونایی در استان تهران گفت: تمام محدودیت های ابلاغی در هفته گذشته از روز شنبه تا روز چهارشنبه ۲۵ مهر ماه در استان تهران به قوت خود باقی است. همچنین در خصوص برگزاری کلاس ها در دانشگاهها و مدارس این موضوع بصورت مجازی دنبال می شود.

وی تاکید کرد: استفاده از ماسک از درب منازل برای شهروندان در تهران ضروری است.

دانشگاه ها، مدارس، مدارس شبانه روزی، حوزه های علمیه، آموزشگاه های فنی و حرفه ای، زبان سراها و سایر آموزشگاه ها و کتابخانه ها، مساجد و مصلی ها، سینما، تئاتر و مراکز مشابه، موزه و باغ موزه ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی در این یک هفته تعطیل خواهند بود.

لغو برگزاری هر گونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها،تعطیلی باشگاه های ورزشی، ورزش های پر برخورد از جمله کشتی، کاراته، جودو و موارد مشابه، کافه، قهوه خانه ها و چایخانه ها، باغ وحش و شهر بازی ها، مراکز تفریحی آبی، استخرهای سرپوشیده و باشگاه های بدنسازی و همچنین عدم برگزاری نماز جمعه از دیگر محدودیت های کرونایی اعمال شده در تهران است.

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران هم با صدور اطلاعیه اى اعلام کرد، به دنبال افزایش آمار شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها از سوى ستاد ملى مقابله با این ویروس از روز شنبه ۱۹ مهر ماه ورود افراد بدون ماسک در تمامى ناوگان عمومى شهر تهران ممنوع خواهد شد.

مجموعه مدیریت شهرى و معاونت حمل و نقل و ترافیک، همواره الزام استفاده از ماسک را در ناوگان عمومى پایتخت در دستور کار داشته است و اکنون بار دیگر اعلام می دارد: رعایت فاصله گذارى اجتماعی و استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس و تاکسى همچنان مورد تاکید است و از روز (شنبه ١٩ مهر ماه) سخت گیری‌های بیشتری توسط نیروی انتظامی، پلیس مترو و یگان حفاظت شهرداری تهران برای استفاده شهروندان از ماسک در مترو و اتوبوس و تاکسى هاى شهر تهران اعمال خواهد شد و از ورود افراد بدون ماسک ممانعت بعمل خواهد آمد.

چه جرائمی در انتظار متخلفان بهداشتی است؟

سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجباری شدن ماسک و برخورد با متخلفان بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، استفاده نکردن از ماسک و رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی و ضوابط ابلاغی ستاد مدیریت کرونا از سوی کارکنان و مدیران دستگاه‌های اجرایی تخلف است. اعمال مجازات بندهای «الف»، «ب»، «ج» و «د» ماده ۹ قانون رسیدگی به تخلفات اداری با تفویض اختیارات از سوی مقامات موضوع ماده ۱۲ قانون رسیدگی به تخلفات اداری به معاونان بالاترین مقام دستگاه اجرایی و مدیران کل بدون ارجاع به هیات‌های رسیدگی تخلفات اداری انجام می‌شود. این مصوبه مربوط به چند ماه قبل است که همچنان قابلیت اجرا دارد و باید نظارت بیشتری برای اجرای آن انجام شود.

لاری ادامه داد: بر این اساس، در مرتبه اول اخطار کتبی با درج در پرونده، در مرتبه دوم توبیخ با درج در پرونده، در مرتبه سوم کسر یک سوم حقوق و فوق العاده شغل یا عناوین مشابه حداکثر به مدت یک ماه، در مرتبه چهارم کسر یک سوم حقوق و فوق العاده شغل یا عناوین مشابه حداکثر به مدت سه ماه، در مرتبه پنجم انفصال موقت حداکثر تا سه ماه انجام می‌شود. بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، مجازات‌های این موضوع قطعی و غیرقابل تجدید نظر است.

جرائم کسانی که ماسک نمی زنند، چیست؟
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حوزه صنفی نیز عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و ضوابط ابلاغی ستاد مدیریت کرونا از سوی اصناف و حرفه‌ها و مشاغل، تخلف صنفی و حرفه‌ای محسوب می‌شود. مجازت این حوزه نیز به این ترتیب خواهد بود که در مرتبه اول تذکر کتبی با درج در پرونده صنفی و حرفه‌ای، در مرتبه دوم تعطیلی و پلمب محل فعالیت حرفه‌ای به مدت ۵ روز، در مرتبه سوم تعطیلی و پلمب محل فعالیت حرفه‌ای به مدت ده روز انجام می‌شود. تشخیص تخلف و اعمال مجازات بر عهده مراجع بازرسی، نظارتی صنفی و سازمان تعزیرات حکومتی است.

لاری اظهار کرد: بر اساس مصوبه جدید ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در این مرحله، برخورد با ارائه دهنده خدمت خواهد بود. یعنی اگر ارائه دهنده خدمت، به کسی که ماسک نزده یا شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نکرده، خدماتی ارائه کند، متخلف است و با او برخورد می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره جریمه افرادی که ماسک نمی‌زنند، گفت: قرار بر این است که کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا که در وزارت کشور مستقر است، در زمینه برخورد با افرادی که ماسک نمی‌زنند یا شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند هم تصمیم‌گیری کند و در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شود.

اگر مسئولان کمی زودتر به فکر اعمال محدودیت های کرونایی می افتادند و اجباری شدن ماسک زودتر اجرایی می شد و مردم هم بیشتر گوششان به توصیه متخصصان بود، هر روز شاهد یک رکورد جدید از کرونا در کشور نبودیم، فوت روزانه بیش از ۲۰۰ نفر در روز به مثابه آن است که هر روز یک هوپیمای مسافربری سقوط می کند و مسافران آن قربانی می شوند، هر چند به نظر می رسد این موضوع برایمان عادی شده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان 


09128708457

باما در تماس باشید

کیمیا تهران اسید | بزرگترین مرجع مواد شیمیایی

آمارگیر وبلاگ