در حال انتقال به بانک ... processing...

شرایط نگهداری سود مایع

تولید محتوا و سئو : نوآوران فرایند کیمیا | 11 فروردین 1400 | 18:59 وبلاگ شیمیایی

شرایط نگهداری سود مایع

سود مایع که فرمول شیمیایی آن NaOH می باشد، با نام های سود سوز آورو قلیا هم شناخته می شود و دارای خاصیت قلیایی شدید است. به علت این خاصیت، شرایط نگهداری سود مایع ویژه می باشد و نیازمند اقدامات مراقبتی است تا ظرف نگهداری این ماده دچار خوردگی نشود. به علت خاصیت خورندگی این سود سوز آور، توصیه می شود تا از موادی برای نگهداری این ماده استفاده شود که در برابر این خاصیت قلیایی مقاوم باشد. یکی از مواد مناسب برای ایمن سازی شرایط نگهداری سود مایع را می تواند فولاد کربن دانست. اگرچه این ماده هم در دمای بالا توسط سود مایع خورده می شود و واکنش های انفجاری بروز پیدا می کند. بنابراین در نظر گرفتن فاکتور دما هم در شرایط نگهداری سود مایع اهمیت دارد. بهترین دما برای نگهداری این ماده بین 5 تا 55 درجه سانتی گراد است.

آنالیز سود مایع

در آنالیز سود مایع باید گفت که این ماده بی رنگ و بی بو بوده و به شدت دارای خاصیت قلیایی است.  این مایع به شدت با آب و الکل واکنش می دهد و این فرآیند گرمای زیادی آزاد می کند. در نتیجه امکان بروز انفجار در اثر واکنش سود مایع وجود دارد و بسیار خطرناک است. در ادامه آنالیز سود مایع باید گفت که این ماده به شدت ناپایدار بوده و قرار گیری آن در محیط و در ظروف نامناسب می تواند خطر ساز باشد. به همین دلیل است که نگه داری سود مایع از اهمیت ویژه ای برخوردار است و استفاده از ظروف مخصوص باید در اولویت قرار گیرد. این مایع قلیایی که خاصیت خورندگی آن به شدت بالاست، نه تنها می تواند فلزاتی چون آلومینیوم، برنج، مس و ... را تخریب کند، بلکه بافت های انسانی را نیز از بین می برد و در آنالیز سود مایع باید گفت که رعایت نکات ایمنی به هنگام کار با آن از اهمیت به سزایی برخوردار است.

کاربرد سود مایع

بخش عمده کاربرد سود مایع در صنعت است. امروزه شاهد استفاده از این ماده در صنعت کاغذ و به منظور از بین بردن رنگ کاغذ های بازیافتی هستیم. هم چنین بخش تولید مواد ضد عفونی کننده و گندزدا هم دیگر کاربرد سود مایع است. صنعت نفت به منظور شناسایی معادن نفت و گاز و هم چنین فرآوری آنها به سود مایع احتیاج پیدا می کند. صنعت شوینده و صابون ها و هم چنین نساجی و پارچه هم از بخش های عمده کاربرد سود مایع در صنعت هستند. با این تفاسیر سود مایع ماده ای پر مصرف است که در بخش های عدیده ای از صنایع مختلف شاهد بهره برداری از آن هستیم و به همین علت آشنایی با آن و رعایت نکات ایمنی حین استفاده از آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

روش تولید سود مایع

روش تولید سود مایع با گذر زمان متوجه تغییراتی شده است و از شیوه های سنتی به مدرن و صنعتی تغییر یافته است. به طور کلی می توان گفت روشی به نام روش دیافراگمی در گذشته مورد بهره برداری قرار می گرفت که امروزه منسوخ شده و اصلی ترین روش تولید سود مایع در این دوره را می توان روش ممبران دانست. در این روش تولید سود مایع شاهد تجزیه مولکول های آب به دو یون هیدروژن و هیدورکسید هستیم که در ادامه یون هیدروکسید با یون های سدیم که از طریق نمک به دست آمده اند، واکنش داده و سود مایع تولید می شود. این روش به علت بالاتر بودن غلظت سود مایع دریافتی مرسوم تر می باشد.


09128708457

باما در تماس باشید

کیمیا تهران اسید | بزرگترین مرجع مواد شیمیایی

آمارگیر وبلاگ