در حال انتقال به بانک ... processing...

جوهر نمک اسید صنعتی است

تولید محتوا و سئو : نوآوران فرایند کیمیا | 30 تیر 1400 | 09:02 وبلاگ شیمیایی

جوهر نمک اسید صنعتی است

یکی از اسیدهایی که موارد استفاده آن به ویژه در صنعت به شدت بالاست، جوهر نمک است. این ماده با نام های دیگری چون هیدروکلریک اسید، کلریدریک اسید و یا اسید معده هم شناخته می شود. باید اشاره کرد که موارد استفاده این ماده به نحوی است که می توان ادعا کرد که جوهر نمک اسید صنعتی است. علت اینکه این اسید قوی در صنعت تا این حد پر کاربرد شده است، قدرت بالا و میزان خورندگی آن است. به نحوی که می تواند ترکیبات و مواد دیگری را در خود حل کند و به عنوان یک ماده پایه برای تولیدات صنعتی استفاده می شود. در ادامه این مطلب سوالات متداولی درباره جوهر نمک و مطالب جالبی را در مورد آن عنوان کرده ایم.

جوهر نمک چیست

در ابتدا ماهیت این ماده را مورد بررسی قرار می دهیم و سعی در پاسخ به این پرسش داریم که جوهر نمک چیست ؟ در پاسخ باید گفت که این ماده اسیدی به شدت قوی است که اسیدیته آن در حدود 0 تا 2 می باشد. شاخص اسیدیته یا PH، شاخصی است که میزان اسیدی و یا قلیایی بودن هر ماده را نشان می دهد. هر چه این عدد به صفر نزدیک تر باشد، اسیدی بودن ماده بیش تر خواهد شد. جوهر نمک با دارا بودن شاخص در حدود 0 تا 2، یکی از قوی ترین اسید هایی است که در صنعت کاربرد دارد.

جوهر نمک چیست علوم ششم

شاید جالب باشد که بدانید این اسید قوی صنعتی در بدن ما هم موجود است. در واقع اسیدی که معده برای هضم مواد غذایی از آن بهره می گیرد، همان جوهر نمک یا هیدروکلریک اسید است. این اسید در معده می تواند به هضم بهتر غذا منجر شود و در عین حال یک ابزار دفاعی بدن برای مقابله با عوامل بیماری زایی است که از طریق مواد غذایی و بلع وارد معده می شوند. بنابراین می توان جوهر نمک را اسیدی حیاتی برای ادامه زندگی و سلامت بدن دانست.

فرمول جوهر نمک

در بررسی جزیی تر ماهیت اسید کلریدریک، به فرمول شیمیایی آن می رسیم. فرمول جوهر نمک HCL می باشد. این اسید قوی از ترکیب دو عنصر هیدروژن و کلر تشکیل شده است. ترکیب این دو عنصر منجر به تشکیل یکی از قوی ترین اسید های مورد استفاده در صنعت شده است. هیدروکلریک اسید در فرمول شیمیایی خود دارای یک یون H+ می باشد که به این نوع اسید ها، تک پروتونی گفته می شود. این اسید تک پروتونی به راحتی و به طور کامل در آب حل می شود و به عنوان یک حلال در صنعت مورد استفاده های فراوانی قرار می گیرد.

قویترین اسید

اگرچه جوهر نمک یکی از اسیدهای قوی شناخته شده است که خورندگی بالایی دارد، اما نمی توان آن را قوی ترین اسید عنوان کرد. زیرا قدرت اسیدها را در کنار شاخص PH با موارد دیگری نظیر میزان خورندگی نیز می سنجند. در بین اسیدهای قوی، اسید کلریدریک کم ترین میزان خورندگی را دارد و اسیدهای به شدت خورنده تری نیز وجود دارند. حتی امروزه به ترکیبی از چند اسید قوی که به آنها سوپر اسید گفته می شود، نیز رسیده اند که می توان آنها را در زمره قویترین اسیدها جای داد.

ترکیب جوهر نمک و وایتکس

عده ای گمان می کنند که با ترکیب جوهر نمک و وایتکس که هر دو از تمیز کننده های خانگی هستند، به گندزدایی بیش تری دست پیدا می کنند. اما ترکیب جوهر نمک و وایتکس می تواند سمی و خطرناک بودن هر دو ماده را تشدید کند. در اثر ترکیب این دو ماده با یکدیگر، شاهد آزاد شدن گاز کلر خواهیم بود. این گاز ماده ای سمی است که به سرعت می تواند وارد مجرای تنفسی شده و احساس خفگی را در فرد ایجاد کند. به نحوی که اگر محیط از تهویه مناسبی برخوردار نباشد و فرد در معرض تنفس بیش از حد این گاز قرار گیرد، خطرات جدی برای سلامتی وی به همراه خواهد داشت.

اسید کلریدریک 37 درصد

با توجه به پر کاربرد بودن اسید کلریدریک، این ماده در مراکز گوناگون فروش مواد شیمیایی قابل عرضه است. اما اگر به دنبال خرید اسید کلریدریک 37 درصد با قیمت مناسب هستید، می توانید به سامانه فروش آنلاین کیمیا تهران اسید مراجعه کنید. این مرکز از بزرگ ترین تولید کنندگان اسید کلریدریک 37 درصد می باشد که آن را به فروشندگان دیگر در سراسر کشور هم عرضه می کند. شما می توانید برای خرید مستقیم اسید کلریدریک 37 درصد از تولید کننده به سایت کیمیا تهران اسید مراجعه کرده و آن را با قیمت مناسب خریداری نمایید.

 


09128708457

باما در تماس باشید

کیمیا تهران اسید | بزرگترین مرجع مواد شیمیایی

آمارگیر وبلاگ