در حال انتقال به بانک ... processing...

جوهر نمک چیست

تولید محتوا و سئو : نوآوران فرایند کیمیا | 07 تیر 1400 | 09:34 وبلاگ شیمیایی

جوهر نمک چیست

نام جوهر نمک برای اغلب ما نامی آشناست. علت را باید موارد استفاده عدیده این ماده در صنعت و حتی داخل منازل دانست. در پاسخ به این پرسش که جوهر نمک چیست باید گفت که این ماده مایعی شفاف است و یک اسید به شدت قوی محسوب می شود. خاصیت خورندگی و اسیدی بالای این ماده سبب شده تا در صنعت و منزل از آن بهره های فراوانی گرفته شود. شاید جالب باشد که بدانید این ماده به اسید معده نیز شهرت دارد و اسیدی که معده ما برای هضم غذا از آن بهره می گیرد، همان جوهر نمک یا هیدروکلریک اسید می باشد. در این مطلب قصد داریم شما را با جوهر نمک، ماهیت و کاربردهای آن آشنا کنیم.

نام دیگر جوهر نمک

قبل از ورود به بحث کاربردهای این ماده، اندکی از ماهیت آن صحبت خواهیم کرد تا بیش تر با آن آشنا شوید. نام دیگر جوهر نمک، هیدروکلریک اسید و یا اسید کلریدریک می باشد. فرمول شیمیایی آن HCL بوده و نوعی اسید به شدت قوی و خورنده محسوب می شود. اسید معده نام دیگر جوهر نمک می باشد که البته کمتر مورد استفاده قرار می گیرد این اسید بی رنگ، بویی به شدت تند و زننده دارد و استفاده و نگه داری از آن به علت خورندگی بالا، نیازمند احتیاط می باشد.

آیا جوهر نمک اسید است

پرسشی متداول در زمینه ماهیت این ماده آن است که آیا جوهر نمک اسید است؟ در پاسخ باید گفت که جوهر نمک اسیدی به شدت قوی است که می تواند در اثر تماس با سطوح مختلف و بافت بدن انسان، خوردگی های شدید ایجاد کند. اسیدیته یا PH این ماده چیزی در حدود 0 تا 2 می باشد که حاکی از قوی بودن این اسید است. PH شاخصی است که بین 0 تا 14 متغیر می باشد. هر چه این عدد به صفر نزدیک تر باشد، ماده مورد نظر اسیدی تر است. با این شرح، می توان جوهر نمک را در زمره اسیدهای به شدت قوی به شمار آورد که همین خاصیت آن و قدرت ایجاد خوردگی، سبب شده تا در بخش های مختلفی از صنعت شاهد بهره برداری از آن باشیم.

جوهر نمک اسید صنعتی است

ماهیت اسیدی جوهر نمک تا به اینجا مشخص شد، اما آیا جوهر نمک اسید صنعتی است؟ در پاسخ باید گفت که این ماده اسیدی است که هم در گرید خانگی و هم در گرید صنعتی مورد بهره برداری قرار می گیرد. در صورتی که این ماده در مصارف خانگی به کار آید، میزان خلوص و غلظت آن را کاهش می دهند تا آسیبی به مصرف کننده در محیط بسته خانه وارد نشود. اما در مورد مصارف صنعتی ماجرا متفاوت است. در مواردی که از این اسید در صنعت بهره گرفته می شود، قدرت و خاصیت خورندگی آن مد نظر است. بنابراین گرید صنعتی این ماده با بالاترین خلوص و غلظت برای رسیدن به نتیجه مطلوب می باشد. اما این اسید قوی به چه کاری می آید؟

از جوهر نمک چه استفاده ای میشود

در این قسمت به این پرسش پاسخ می دهیم که از جوهر نمک چه استفاده ای میشود ؟ اصلی ترین دلیل استفاده از این ماده را باید اسیدی و خورنده بودن آن دانست. اسید شویی فلزات یکی از مهم ترین کاربردهای جوهر نمک می باشد. به این نحو که ناخالصی و آلودگی هایی که بر سطوح فلزی به وجود می آید، با بهره گیری از خاصیت خورندگی این اسید، از بین رفته و تمیز خواهد شد. هم چنین در پاسخ دقیق تر به این پرسش که از جوهر نمک چه استفاده ای میشود باید گفت که آجر و نمای ساختمان هایی که به مرور زمان دچار آلودگی و کپک شده اند، با بهره گیری از این اسید قدرتمند، پاکیزه خواهند شد. از جوهر نمک در تنظیم اسیدیته آب استخر ها، تهیه مواد شوینده برای نظافت سطوح و حتی تنظیم اسیدیته مواد غذایی و جلوگیری از فعالیت عوامل مولد کپک در آنها هم بهره گرفته می شود.


09128708457

باما در تماس باشید

کیمیا تهران اسید | بزرگترین مرجع مواد شیمیایی

آمارگیر وبلاگ